Področje vzdrževanja in popravil motornih vozil, pa tudi vulkanizerstva, drugih popravil, zbiranja odpadkov ter vlečne službe in pomoči na cesti je z vidika zakonodaje zelo zahtevno in obsežno, saj za ta področja predpise sprejema kar 7 (sedem!) različnih ministrstev. Zato navajamo le nekaj najpomembnejših zakonov, ki skupaj s podzakonskimi predpisi predstavljajo temelj zakonodajnega okvira za avtoserviserje:
- izbira dejavnosti, registracija obrti ali podjetja in viri financiranja - Zakon o gospodarskih družbah, točke SPOT (registracija s pomočjo najbližjega svetovalca) in Slovenski podjetniški sklad
- regulirane dejavnosti, dovoljenja - Obrtni zakon (tudi, če ste že registrirali določeno dejavnost, morate tudi izpolniti pogoje za njeno opravljanje - pridobiti potrebno dovoljenje za opravljanje: npr. obrtno dovoljenje)
- kje imam lahko delavnico? Zakon o prostorskem načrtovanju + občinski prostorski načrt (OPN - preveriti na prostojnem oddeleku na občini)
- ureditev delavnice - Gradbeni zakon
- opravljanje dejavnosti - Zakon o motornih vozilih
- varnost in zdravje pri delu, varstvo pred požarom, uporabi in umerjanju opreme in naprav - Zakon o varnosti in zdravju pri delu
- okolje, odpadki, embalaža - Zakon o varstvu okolja
- celovita pomoč: svetovanje
- pravice avtoserviserjev - Uredba Komisije (EU) št. 461/2010
- opravljanje storitev v državah članicah EU (pred pričetkom mora biti v tuji državi urejena potrebna dokumentacija, opravljena prijava izvajanja storitev, ipd.) - poslovanje v Evropi in pogoji za napotenega delavca.
Mnoge od zgoraj naštetih predpisov smo za avtoserviserje konkretizirali v KNJIŽICI PRAVIL - rubriki na spletni strani www.avtoserviser.si - kjer najdete poleg predpisov tudi pomoč v obliki vzorcev dokumentacije, praktičnih napotkov in konkretnih povezav.
/Vsebine še dopolnjujemo, zato vas prosimo, da nas obvestite, če opazite pomanjkljivost ali napako./